sinema tarihi

SİNEMA

sinema tarihi

sinema tarihi

Sinema, yüzyılın en iyi icatlarından biridir. Sinema tarihimizin ilk yapıtlarından bu güne gelene kadar geçirdiği evreler çok aşamalıdır. Sinema, ilk yıllarda anfiler de, tarihi tiyaro sahnelerinde dialoglu konuşmalar halinde hayatımıza giriş yapmıştır. Sinema’nın ilk yıllarında siyah beyaz ekranlarda sergilenmekteyken şimdiki yıllarda ise, renkli ve çözünürlüğü yüksek kalitede ekranlarda izlemekteyiz.

  Sinema ilk olarak kayıt yapıldığı yerler video kasetleri iken şimdi günümüzde cd’lere yerlerini bırakmıştır. Sinema salonlarında filmleri aktarmak için, filmi göstermeye yarayan özel bir makineyle, beyaz perdeye yansıtıldığı salon veya yapılara da sinema adı verilmektedir. İlk film cihazının ismi büyülü fener’dir. Sinema yedinci sanat olarak nitelendirilmektedir. Sinema karanlık bir yerde, bir beyaz perde üzerine yansıtılarak yapılan iştir. Sinemalarda izlenilen bir filmin keyfi oldukça daha anlamlı ve daha haz vericidir. Evlerimize aldığımız cd ile film izlemek yerine sinemadaki o keyfi yaşamanın farkı çok farklıdır.

BilgiAtlasi.Com | Paylaştıkça Çoğalan Bilgi

Her alandan her konu ile ilgili 100 lerce 1000 lerce makale tanıtım yazısı servisler anlatımlar haberler videolar yazılar eğitimler sosyal medya da öne çıkan paylaşımlar ve daha fazlası